Голова Національної поліції розповів про першочергові завдання у реформуванні відомства

Поліцейські офіцери громади, дізнавачі, боротьба з наркотиками та сімейним насиллям — в пріоритеті.

Голова Національної поліції України Ігор Клименко розкрив деякі аспекти реформування Національної поліції.

Так, сьогодні вже працюють поліцейські офіцери громади. Основна мета цього напряму реформи поліції — забезпечити кожну територіальну громаду окремим офіцером, який не тільки працюватиме на території цієї громади, але й житиме там.

Оскільки поліцейський офіцер стане повноправним представником своєї громади (яка візьме на себе частину фінансової підтримки його роботи), то й звітуватиме він не тільки перед керівництвом, але й перед самою громадою.

Такий поліцейський буде діяти в кожному населеному пункті, в тому числі в сільському.

Головне завдання поліцейського офіцера громади — орієнтуватися на потреби місцевого населення, підтримувати постійний контакт з мешканцями, щоденно забезпечувати порядок на своїй території, своєчасно реагувати на проблеми громади, всі скарги та звернення та запобігати вчиненню правопорушень.

Також Національна поліція планує на новому якісному рівні організувати роботу по боротьбі з організованою злочинністю. Проводиться робота зі створення підрозділів, які будуть цим займатися, створюються відповідні бази даних злочинців.

Для таких цілей уряд утворив юридичну особу публічного права — Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції. Це передбачено постановою Кабінету міністрів України від 09 жовтня 2019 року №867.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарукзазначив, що це крок до виконання програмної мети уряду, а саме — зниження рівня злочинності по всій території України, системна боротьба з організованими формами злочинності, злочинними співтовариствами, кримінальними авторитетами і «злодіями в законі».

Одним із головних напрямків діяльності відомства буде боротьба з розповсюдженням наркотиків. Наркотичні засоби розповсюджуються здебільшого через телеграмм-канали та інтернет-магазини, тому важливим завданням поліції є знищення таких каналів збуту заборонених речовин. За словами голови Нацполіції, люди не повинні втрачати здоров’я та життя через такий жах, як наркотики.

Крім того, у пріоритетах правоохоронного органу — розвиток проектів, які допоможуть поліції та соціальним службам запобігти насильству в сім’ї. Ігор Клименко повідомив, що тільки цього року поліція отримала близько 102 тис. звернень громадян щодо сімейного насильства, з них 1 400 скаржників — це діти. Така тенденція свідчить, що люди стали більш активними, частіше звертаються до поліції з метою захисту від насильницьких дій. Національна поліція адекватно реагуватиме на насилля, порушникам виписуватимуть заборонні приписи, їх будуть притягати до відповідальності, спочатку адміністративної, а тих, хто не зупинить своє неповажне ставлення до членів родини, — і до кримінальної.

Крім того, всі кривдники, які потрапили в поле зору Національної поліції, будуть заноситися до спеціального реєстру. Безумовно, будуть проводитися заходи з сім’ями, які постраждали від сімейного насилля, в першу чергу з дітьми.

Одночасно, Національна поліція належним чином підготувалася до введення інституту кримінального проступку.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» був ухвалений Верховною Радою України 22 листопада 2018 року, за нього проголосували 239 народних депутатів.

Згідно з цим Законом, кримінальний проступок є діянням (дією чи бездіяльністю), за вчинення якого передбачене покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тис. гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.

До кримінальних проступків пропонується віднести такі поширені злочини, як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без метою збуту, хуліганство тощо.

Цей інститут є своєрідним аналогом протокольної форми, що існувала у КПК 1960 року.

Закон про кримінальні проступки дозволить розслідувати нетяжкі злочини за спрощенню процедурою, що значно розвантажить слідчих. До прийняття цього закону лише слідчі здійснювали досудове розслідування за всіма заявами та повідомленнями, в яких містяться відомості про кримінальні правопорушення. Після введення поняття «кримінального проступку» та спрощеної процедури його розслідування слідчі зможуть сконцентруватися на розкритті тяжких та особливо тяжких злочинів.

Проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі (службові особи підрозділу дізнання органу Нацполіції). Розслідування кримінальних проступків буде проводитися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки — не більше 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру чи затримання, або в інших випадках на строк до одного місяця. Безпосередньо підрозділі дізнання будуть нараховувати близько 3 тис. осіб.

Дізнанням в Нацполіції будуть займатися не тільки штатні дізнавачі, але й дільничні інспектори, планують задіяти в цій роботу патрульну поліцію, а також інспекторів ювенальної превенції (вони забезпечують профілактику адміністративних і кримінальних правопорушень серед дітей).

Також будуть змінюватися оклади працівників Національної поліції. Попередньо збільшення рівня фінансування Національної поліції планується на рівні близько 7 відсотків. Зарплата поліцейського підвищиться на 5-10 відсотків, але остаточно розрахувати це можливо буде лише після затвердження Державного бюджету України.

Джерело

Залишити відповідь