Суд виправдав колишнього СБУшника і прикордонника від «кришування» бурштину на кордоні з Білоруссю, визнавши провокацію

Зарічненський районний суд Рівненської області виправдав чотирьох чоловіків від звинувачень щодо неправомірної вигоди.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 22 вересня.

У 2016 році за підозрою в корупційних діях були затримані наглядач Управління водного господарства у Зарічненському районі Рівненської області, депутат сільради, начальником відділу прикордонної служби «Вичівка» і оперуповноважений СБУ.

Залегендований свідок під виглядом бурштинокопача спілкувався із наглядачем водного господарства і просив порадити йому “нормальне” місце, поставити його “бригаду” на видобуток бурштину. Згодом агент передав обвинуваченому 4400 гривень.

У матеріалах є запис, який свідчить, що агент наполегливо передає кошти, а обвинувачений спершу відмовляється їх отримувати, і пояснює, що що не зможе виконати прохання. Співрозмовник вручає гроші зі словами: «даю 100 наперед за фішки». 

Коли обвинувачений не хоче брати гроші, то свідок просить ще раз, кажучи, «якщо не вийде віддаси», «100 за фішки та воду» і «400 на цукерки дітям». Обвинувачений після деякого вмовляння бере кошти і обіцяє щось організувати.

Чоловік 400 гривень залишив собі, а решту нібито віддав спільнику, який поділився з іншими трьома. У всіх чотирьох знайшли купюри з відповідними номерами.

Втім, суд виніс виправдувальний вирок. Матеріалами НСРД, показаннями свідків та іншими доказами ніяк не доведено обставини передачі грошей від першого обвинуваченого всім іншим. Так само немає підтвердження, що між ними існувала змова. У розмовах першого обвинуваченого із залегендованим свідком інші троє не згадуються навіть завуальовано.

Чоловік, який узяв гроші, розповів, що бурштинокопач орендував хатину в його дядька. І того дня дядько попросив його забрати гроші за житло. Але співрозмовник дав більше і він узяв, бо йому дуже були потрібні гроші, але іншими обвинуваченим він не ділився, а одразу пішов у магазин і купив запчастину до трактора. Власник магазину підтвердив це і повідомив, що мав борг перед працівником СБУ і повернув йому позичене з цього виторгу — за версією захисту, саме так випадково гроші з хабара опинилися у сейфі в кабінеті і вдома у співробітника СБУ. Події розгорталися за кілька днів до 25 березня, коли святкується День служби безпеки України. Тому четвертий обвинувачений частину грошей лишив у сейфі в кабінеті на майбутнє святкування.

Виявлення двох купюр по 50 гривень у куртках гостей другого підозрюваного, який у день обшуку святкував день народження, а також у машині третього обвинуваченого логічно пояснити під час судового розгляду не вдалося, як і підтвердити допустимість протоколів обшуку. З’ясовано, що ці обшуки проводилися без понятих і власників майна — ніхто із них не бачив, звідки і як вилучалися купюри. Обшуки проводилися як невідкладні, але водночас у клопотаннях про їх легалізаціях та ухвалах суду немає посилання на такі виняткові обставини, що  виправдовували негайний обшук без попереднього дозволу суду.

Перевірка даних про телефонні з’єднання показала, що перший і другий обвинувачений до цих подій не мали контактів. Жодні докази не вказують на те, що вони були знайомі. Так само відсутні телефонні розмови між іншими фігурантами.

Суд погоджується, що стосовно першого обвинуваченого мала місце провокація з боку легендованої особи. Цього свідка мали допитувати з окремої кімнати, щоб запобігти розкриттю його особистих даних. Але до суду цей чоловік так і не з’явився і показань не дав.

Усіх чотирьох підсудних виправдали за недоведеністю скоєння злочину.

Залишити відповідь