У Полтаві суд виправдав експоліцейського, якого затримали на хабарі $30 тис.

Апеляційний суд скасував вирок колишньому співробітнику УЗЕ Андрію Мельничуку, якого затримали на $30000 хабара, а кримінальне провадження закрили,передає видання «Полтавщина».

8 грудня 2020 року Полтавський апеляційний суд скасував вирок Кобеляцького районного суду щодо поліцейського з сектору захисту економіки Полтавщини, який попався на $30000 хабара. Апеляційний суд закрив справу через недостатність та недопустимість доказів.

Хронологія подій

2 лютого 2016 року співробітники СБУ затримали заступника начальника відділу управління захисту економіки поліції Полтавщини Андрія Мельничука під час отримання $30000. За версією слідства, ці гроші він вимагав від директора кобеляцької агрофірми «Мир» за те, що не проводитиме обшуків на підприємстві через начебто користування послугами конвертцентру.

За тиждень після затримання поліцейський опинився у лікарні зі струсом мозку та іншими травмами, які отримав у побуті. А ще за два тижні за нього внесли 800 тис. грн застави. Пізніше розмір застави збільшили до 2 млн грн, але їх також внесли.

На час досудового розслідування Мельничука відсторонили від посади. А пізніше він сам написав заяву про звільнення. Звільнився Мельничук за станом здоров’я — через інвалідність III групи, після того як пролікувавсяв 1-й міській лікарні та поліклініці УМВС.

Розгляд справи та вирок Кобеляцького районного суду

В суді обвинувачений пояснив, що зустрічався із керівником агрофірми лише один раз — 25 грудня 2015 року, щоб перевірити оперативну інформацію. Більше він цього чоловіка не бачив.

13 квітня 2017 року Суддя Кобеляцького районного суду Ірина Омельченко, заслухавши матеріали справи, визнала Андрія Мельничука винним у шахрайстві та у замаху на злочин. Вона призначила 5 років позбавлення волі з іспитовим строком 3 роки. Заставні кошти — 2 млн грн тоді не повернули, адже вирок ще не набрав законної сили.

Апеляційна скарга прокуратури

У травні 2017 року прокуратура Полтавщини подала апеляційну скаргу на вирок Кобеляцького суду, в якій просила призначити Мельничуку 8 років ув’язнення.

Але понад рік апеляційний суд не міг розглянути скаргу прокуратури через те, що на засідання не з’являлися прокурор та потерпілий. 18 грудня 2018 року під час чергового засідання в Полтавському апеляційному суді Андрій Мельничук пояснив «Полтавщині», що останнє апеляційне засідання відбулося 364 дні тому. Але й тоді засідання також перенесли через те, що не з’явилися свідок Віталій Біланенко та прокурор.

Вирок Полтавського апеляційного суду

За 2 роки Полтавський апеляційний суд все ж таки зміг розглянути справу та скасував вирок Кобеляцького районного суду. Але колегія суддів скасувала вирок не на користь прокуратури, а на користь обвинуваченого Андрія Мельничука.

Слід зазначити, що Мельничук та його захисник також подавали апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції та просили визнати невинуватим екс-правоохоронця.

Під час розгляду скарг колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції помилково поклав докази сторони обвинувачення в основу обвинувального вироку. Прокурор не надав стороні захисту та суду ухвал про дозвіл на проведення негласних слідчих дій, а також не надав постанов прокурора про їх проведення та протоколу про результати контролю за вчиненням злочину. А без вищевказаних документів неможливо перевірити допустимість доказів.

Тож апеляційний суд визнав недопустимими протоколи за результатами негласних слідчих (розшукових) дій. Крім цього, апеляційний суд навів ще ряд причин, через які вирок Кобеляцького суду скасували, а справу закрили:

  • Під час досудового розслідування та розгляду кримінального провадження в обох судах обвинувачений постійно заперечував свою винуватість та провину не визнавав. А потерпілий не заперечував того, що саме свідки, а не обвинувачений, пропонували йому позичити гроші для ймовірного хабара.
  • Суду не надано доказів того, що свідок, який нібито отримав хабар від потерпілого, збирався передати кошти обвинуваченому Мельничуку. Крім того, колегія суддів вважає не доведеною кваліфікацію дій обвинуваченого — ч.2 ст.15 за ч.4 ст.190 КК України. Оскільки немає відповідних доказів.
  • З 2 лютого 2016 року досудове слідство у даному провадженні мало проводити Національне антикорупційне бюро України, а не прокуратура Полтавської області.

Тож апеляційний суд залишив скаргу прокурора без задоволення, а скаргу обвинуваченого задовольнив. Вирок Кобеляцького районного суду скасували, а провадження у справі закрили. Суд постановив повернути заставні кошти заставодавцям, а арешт на майно обвинуваченого скасували.

Чим наразі займається Андрій Мельничук

Доки тривало слідство, обвинувачений Андрій Мельничук перекваліфікувався у будівельники.

Ставши засновником ТОВ «Арманд 77», підприємець почав отримувати мільйонні бюджетні підряди на ремонт соціальних об’єктів та об’єктів органів місцевого самоврядування різних районів Полтавської області. Відповідно до інформації з порталу публічних фінансів Є-data, за три роки підприємство Мельничука отримало проплат на 19 млн грн.

Як бачимо, в Андрія Мельничука непогано виходить займатися будівництвом. А тепер він ще й отримав шанс повернутися і до правоохоронних органів.

Залишити відповідь