СБУ без дозволу використала «чужі» матеріали НСРД і дядька виправдали від служби у військкоматі «ДНР»

Дзержинський міський суд Донецької області визнав, що вина чоловіка не доведена допустимими доказами.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 вересня.

За версією обвинувачення, на початку 2015 чоловік прийняв пропозицію від невстановленої особи і  пішов на службу до 1-го відділу військового комісаріату «ДНР» і займався мобілізацією, а також приводив до ладу документацію в комісаріаті. Такі дії особи були припинені 10 квітня 2015 року після затримання співробітниками Служби безпеки України.

В суді чоловік вину не визнав і здивувався. Він розповів, що у 2014-2015 роках проживав та їздив як до Маріуполя, так і до Донецька, де син навчався в торгівельному інституті. Вільно пересувався, зауважень не було, оформив та отримував пенсію в Маріуполі. Раніше він працював у військкоматі Калінінського району м. Донецька, потім був переведений до м. Макіївка, а потім знову до Калінінського, Ворошиловського, Київського районів. При реорганізації переведений до Єнакіївського військкомату восени 2013 року. У лютому 2014 року за станом здоров’я звільнився.

Обвинувачений підтвердив, що має давнього знайомого, з яким в кінці 90-х служив у військкоматі. У 2014 дізнався, що цей його знайомий є на сайті « Миротворець», але політику вони не обговорювали. Цей чоловік запропонував йому роботу: підшукувати працівників на будівництво, для відновлення зруйнованого житла. Був виділений вагончик в приватному секторі Ленінського району Донецька. Там були робочі телефони, по яким всі розмовляли. Можливо, з одного такого телефону він дзвонив до банку в Маріуполі з приводу оформлення банківської картки. В день затримання він їхав разом з дитиною до брата в Краматорськ на Великдень. При собі мав службові телефони. Стверджував, що пошуком та оформленням солдатів на службу для «ДНР» не займався. Не знає навіть, де розташована будівля військкомату ДНР. Про документи, що визнають «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями, йому не відомо. Відношення до цих організації не має. В політику не вникає.

Спочатку висувалося звинувачення в участі у терористичній організації (8-15 років позбавлення волі з конфіскацією майна), але суд змінив кваліфікацію на участь у незаконному воєнізованому чи збройному формуванні (3-8 років в’язниці).

У 2016 з більш м’якою кваліфікацією чоловіка засудили до 4 років позбавлення волі, але звільнено з випробувальним строком на 2 роки. Пізніше підсудний пояснив, що погодився з рішенням, тому що знаходився в СІЗО і прокурор запевнив, що виправдувальних вироків не буває, а він хотів вийти на волю.

Однак прокурор вважав умовне покарання занадто м’яким і подав скаргу, наполягаючи визнати чоловіка винним в участі у терористичній організації і призначити 9 років в’язниці. У квітні 2018 апеляційний суд вирок скасував і направив справу на новий розгляд.

Про можливе скоєння обвинуваченим злочину СБУ стало відомо під час проведення контррозвідувальної діяльності щодо іншої особи. Використання результатів в іншому кримінальному провадженні могло бути виключнона підставі ухвали суду. Однак за ухвалою не звернулися.

Тільки через чотири роки, після перегляду вироку апеляційною і касаційною інстанціями, прокурор подав клопотання до суду про дозвіл на використання в кримінальному провадженні результатів негласного розшукового заходу з іншої справи. Прокурор пояснював, що ухвала на проведення НСРД мала гриф секретності. Але суд у клопотанні відмовив, тому що не переконався, що такі дії не могли бути проведені під час досудового слідства.

Суд вважає, що прокурор мав заздалегідь ініціювати процедуру розсекречення ухвали одночасно з результатами НСРД. Суд побачив невиконання прокурором вимог ст.290 КПК щодо відкриття матеріалів стороні захисту, а саме невідкриття ухвали. У підсумку суд визнав протокол за результатами проведення негласного розшукового заходу недопустимим доказом.


Залишити відповідь