Колишню слідчу виправдали від незаконного затримання під час Майдану

Суд виправдав колишню слідчу Орджонікідзевського районного відділу управління МВС у Запорізькій області.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на вирок від 28 грудня.

26 січня 2014 року ввечері міліція і «тітушки» кийками і палицями розігнали учасників мирної акції на площі Фестивальній. Міліцонери затримали близько 50 осіб у справі щодо замаху на захоплення будівлі Запорізької обласної ради і участь у масових заворушеннях. 

Серед затриманих був і потерпілий, який стверджував, що просто підійшов подивитися, чи платять людям гроші за участь в акції.

Чоловіка доставили у відділок поліції. Слідча на його пояснення увагу не звернула і оформила затримання, помістивши в ізолятор тимчасового тримання. Через два дні суд взяв його під домашній арешт. А через місяць після затримання, 26 лютого, справу закрили.

У постанові про закриття справи прокурор написав, що діям учасників акції (в тому числі потерпілого) надана правова оцінка як діям осіб, які організовували та брали участь у масових заворушеннях у стані крайньої необхідності. Цю постанову ніхто не оскаржував.

Але слідчу поліції звільнили з роботи та інкримінували їй незаконне затримання особи.

Суд зазначає, що держава в особі уповноважених високопосадовців спочатку задіяла слідчу як працівника правоохоронного органу для процесуальних дій та рішень під час розслідування за фактом замаху на захоплення адміністративної будівлі. Згодом держава в особі інших осіб, що обійняли високі посади після зміни влади, ініціювала перегляд службової діяльності слідчої, що підсудна вважає політично вмотивованим переслідуванням.

Сама обвинувачена  не була наділена повноваженнями проводити розслідування всупереч загальній лінії та приймати рішення без відома старшого групи слідчих, не виконуючи вказівок керівництва та без погодження з прокурором.

Свідок, який працював начальником Орджонікідзевсього відділу міліції показав, що на час затримання протестувальників обвинувачена не могла достовірно знати, що потерпілий не вчиняв протиправних дій. Ексначальник говорив, що обвинувачена була добросовісним працівником і не мала претензій з боку керівництва, працювала слідчим до згадуваних подій нетривалий проміжок часу.

Суд вважає, що версія обвинувачення про те, що затримання було завідомо незаконним, спростовується наявністю обґрунтованої підозри. А саме обґрунтованість підозри перевірялась слідчим суддею під час розгляду клопотання про застосування до потерпілого запобіжного заходу. Суд переконався в обґрунтованості підозри і помістив чоловіка під домашній арешт.

За показаннями самого потерпілого, на час його доставки до слідчого його зовнішній вигляд і стан одягу були неохайними, зі слідами бруду та крові, що, як пояснювали поліцейські, додатково вказувало на можливу причетність особи, яка затримана на місці злочину.

Колишня слідча сказала, що діяла на підставі рапорту поліцейського про затримання особи. Із завіреної копії журналу обліку вхідних документів відділу поліції вбачається, що заяви, рапорти або інші дані про скоєння громадянином злочинів відсутні. Але це не було визначально для суду. Рапорт не обов’язковий документ для затримання. Колишня слідча і поліцейський стверджували, що рапорт був. На думку суду, не виключається, що документ протягом тривалого часу досудового розслідування з незалежних від обвинуваченої обставин міг бути втрачений.

Мотив і мета вчинення інкримінованих злочинів не визначені, хоча прямий умисел та визначення мотивів і мети незаконного затримання мають вирішальне значення для відмежування таких дій від дисциплінарного проступку.

Суд виправдав колишню слідчу поліції за відсутністю складу злочину.

Внаслідок розгону запорізького Євромайдану 26 січня 2014 року силовики затримали близько 50 громадян, більше 100 осіб зазнали травм. Зокрема постраждали журналісти.

За цими подіями до 5 років умовно засудили колишнього голову Запорізької облради Віктора Межейка. Ексголова Запорізької ОДА Пеклушенко, не чекаючи суду, вчинив самогубство. Справу щодо генерал-майора міліції Володимира Серби не розглянуто досі.

Залишити відповідь