Колишній сбушник відсудив у держави 2,9 мільйони за 4 роки переслідувань військовою прокуратурою

Суд задовольнив позов колишнього співробітника СБУ і керівника координаційної групи в секторі «Б» Координаційного центру при штабі АТО і стягнув з держави 2,9 млн грн моральної і матеріальної шкоди.

Про це повідомляє  «Судовий репортер» з посиланням на рішення Київського райсуду Одеси від 19 травня.

Чоловік звернувся за компенсацією за незаконне притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і тримання під вартою, відсторонення від посади.

Позивач перебував під слідством і судом 4 роки 2 місяці 7 днів, внаслідок чого втратив заробіток за місцем роботи. Також погіршилося його здоров’я і душевний стан. 

До початку 2015 року він був заступником начальника Управління СБУ в Закарпатській області. У січні 2015 його відправили в зону АТО, де він працював на посаді керівника координаційної групи в секторі «Б» Координаційного центру при штабі АТО. 19 березня 2015 посадовця затримали за підозрою в отриманні хабара. Чоловік вийшов на свободу під заставу у 730 тис. грн і понад рік мав обов’язок не не відлучатися з місця дислокації штабу АТО в Донецькій і Луганській областях. 

Вироком 23 жовтня 2017 року  обвинуваченого виправдано через численні порушення з боку військової прокуратури, що призвели до недопустимості здобутих доказів. Рішення вистояло в трьох інстанціях. У травні 2019 вирок підтвердив Верховний суд.

300 тисяч гривень це витрати на чотирьох адвокатів, а також на оренду житла, коли підозрюваний не міг покидати місце дислокації штабу, транспортні витрати. 

Решта 2,6 млн грн – моральна компенсація. Суд погодився із доводами, що саме через кримінальну справу в особи суттєво погіршилося здоров’я.

Після перебування під вартою у позивача почалося загострення гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, почало турбувати безсоння, головні болі, розлади зору. Пізніше чоловіка визнали непридатним до військової служби у мирний час і обмежено придатним у воєнний. Тобто по суті позивачем втрачена життєва діяльність через хвороби. Крім того, понад рік підозрюваний не міг спілкуватися з родиною, маючи обов’язок не покидати визначену судом територію, що призвело до тривалого відриву від сім’ї і неможливості брати участь у вихованні дітей.

На посаді керівника Координаційної групи «сектору Б» позивач відповідав за остаточне рішення щодо видачі перепусток для перетину лінії розмежування з окупованими територіями.

У 2015 році юрисконсульт гіпермаркетів «Епіцентр К» у містах Донецьку, Макіївці та Горлівці начебто передала 132 тис. грн за оформлення перепусток близько 550 громадянам, які не були співробітниками «Епіцентру». Цю жінку потім оголосили в розшук за підозрою у незакінченому замаху на передачу неправомірної вигоди. В суді адвокат показав заяву нібито від цієї підозрюваної, передану через посередника. У листі жінка повідомляла, що обмовила підсудного, тому що правоохоронці застосували до неї та сина насильство. На підтверження цього додавалися медичні документи про здоров’я сина. Суд не врахував це в якості доказів, у засіданні жінка безпосередньо не допитувалася, а натомість проходить як підозрювана щодо цих же подій. Але в підсумку суд все ж ухвалив виправдувальний вирок, оскільки докази були здобуті з порушенням КПК, без санкцій суду, зібрані неповноважними особами і з порушенням права на захист. Виправдовуючи особу, суд зазначав, що були всі об’єктивні підстави для відмови від державного обвинувачення, але прокурор цього не зробив.

Справу розслідувала військова прокуратура сил антитерористичної операції. Костянтин Кулик очолював її з серпня 2015.

Залишити відповідь