Ексначальник міліції з Миколаєва, якому інкримінували розгін мітингу за ЄС, відсудив мільйон компенсації

Колишньому начальнику Миколаївського міського управління МВС Олегу Шевчуку присудили 1 млн грн моральної шкоди за незаконне притягнення до кримінальної відповідальності.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 22 вересня.

У 2015 році Шевчуку повідомлено про підозру у перевищенні влади, і перешкоджанні проведення акції протесту громадян із застосуванням фізичного насильства.

22.11.2013 року на площі імені Леніна у Миколаєві відбулася мирна акція на підтримку підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом «Я підтримую ЄС». Раніше того дня до міськвиконкому надійшла заява голови Миколаївської обласної організації політичної партії «Демократичний альянс» про намір проводити ввечері на площі безстрокову акцію протесту, а також подібні повідомлення від інших політичних партій.

На місце проведення акції прибули працівники поліції, які стежили за порядком. Ввечері активісти «Демальянс» поставили три намети, хоча у заявці на мітинг про намети не йшлося. Такі дії не сподобалися представнику інспекції з благоустрою Ніконову, який вимагав намети прибрати. Оскільки протестувальники не слухалися, то Ніконов звернувся до начальника відділу громадської безпеки, який був тут на площі. Працівники поліції зробили ланцюг начебто відтісняючи учасників акції, аби комунальники могли розібрати намети. Але правоохоронців було менше за активістів в них не вийшло, тоді на місце виїхав начальник міського управління міліції Шевчук з підкріпленням. Міліції було 50 осіб, а протестувальників – 20-30. З другої спроби намети розвалили.

У кримінальній справі було четверо потерпілих, яким у цій сутичці, за версією обвинувачення, завдано фізичного болю і моральних страждань. Втім, у суді двоє з них сказали, що потерпілими себе не вважають, хоча підтвердили, що була штовханина і суперечки з правоохоронцями. Показання всіх потерпілих зійшлися на тому, що саме представник інспекції з благоустрою був каталізатором конфлікту. Один із потерпілих вважає, що представник інспекції був п’яний.

Прокурор вимагав начальнику міліції 5 років позбавлення волі умовно. Але суд вирішив, що в його діях нема складу злочину. Обвинувачений наказав своєму підлеглому тільки виставити ланцюги з працівників міліції для безпеки роботи комунальників на площі. Учасники протесту прийняли це агресивно і також сформували ланцюги і почали штовхати і чіпляти правоохоронців. Показаннями одного свідка та потерпілого підтверджується, що два намети зруйновані через неутримання під час штовханини мітингувальників на ногах, які фактично від штовханини впали. Про це свідчить і протокол огляду інтернет-публікації, де на фото зображено повалений намет, на якому ногами стоять мітингувальники.  Міліціонери не мали і не використовували спецзасобів та зброї. Серйозних тілесних ушкоджень ніхто не отримав, принаймні, доказів цього суду не надано. А ті особи, які все ж звернулися до швидкої допомоги, не вказують, що ушкодження отримані саме від працівників міліції. Дещо відрізнялися лише показання голови обласної організації партії «Демократичний альянс», яка наполягала, що саме міліціонери зламали намети. Але їх суд сприйняв критично, оскільки цей свідок була ініціатором проведення мітингу і встановлення наметів. Інший свідок показав, що лідер парторганізації закликала мітингувальників відстоювати прийняті нею рішення і говорила: «Нехай проллється кров…». Це підтвердив й інший свідок, який звернувся з проханням прибрати незаконно встановлені намети та зняти напругу, на що лідер парторганізації заперечувала і відповідала: «Я так хочу і все…». Водночас сама представниця партії у суді повідомила, що міліція не вимагала в них розійтися, мітингу не перешкоджала, суперечка була лише з приводу наметів, які протестувальники вважали символом «Євромайдану».

Наказу обвинуваченого про розгін і побиття протестувальників працівники поліції не підтверджували, кажучи, що забезпечували безпеку і говорили з учасниками акцію, пояснюючи, що треба діяти в рамках закону. Багато свідків обвинуваченого на площі взагалі не бачили. 

У 2017 році суд вже раз виносив виправдувальний вирок у цій справі, але його скасували, оскільки судом першої інстанції не було досліджено та надано оцінки всім доказам по справі, як окремо так і в їх сукупності, а також не наведено мотиви та підстави прийняття одних доказів та не прийняття інших.

5 липня 2019 року суд виправдав Шевчука повторно. У лютому 2020 апеляційний суд залишив це рішення без змін. Після цього Шевчук подав позов про стягнення з держави 1 млн грн компенсації.

Суд прийняв доводи позивача, що з 20.05.2015 року по 25.02.2020 він перебував під слідством та судом, мав запобіжний захід у вигляді особистого забов’язання, зазнавав душевних страждань, втратив авторитет серед близьких. Також був обмежений у вільному виборі місця знаходження та поведінки. Винесення виправдувального вироку свідчить про безпідставність кримінального переслідування. Події призвели до глобальної зміни життєвого укладу позивача, відсторонення від роботи. Тому суд погодився, що компенсація в 1 мільйон гривень буде сприяти відновленню його емоційного стану позивача, відповідатиме засадам розумності і справедливості.

Зараз прокуратура ще оскаржує виправдувальний вирок у Верховному суді.

Залишити відповідь